Příčiny

Jaké známe spouštěcí faktory?

Na vzniku atopického ekzému se podílí genetická predispozice, faktory vnějšího prostředí, psychický stav a fyzikální faktory.

1. Genetická predispozice

Aby pacient onemocněl atopickým ekzémem musí mít k onemocnění genetickou predispozici. Proto mají děti atopiků – tedy lidí, kteří trpí atopickým ekzémem, sennou rýmou nebo astmatem – vyšší riziko vzniku atopikého ekzému než děti neatopických rodičů. Dalším důkazem jsou studie na dvojčatech. U jednovaječných dvojčat onemocní častěji oba sourozenci než je tomu u dvojvaječných dvojčat, u nichž je genetická výbava odlišná.

Genetická predispozice může vést k porušení bariérové funkce kůže.

Zobrazení příčného řezu zdravou kůží

Přirozená bariérová funkce kůže poskytuje ochranu před vysoušením a vnějšími vlivy, např. bakteriemi, viry, plísněmi, ale i před alergeny (např. pyl). Vnější vrstva normální suché kůže obsahuje tuky (lipidy), které slouží jako pojivo kožních buněk a zadržují v kůži vlhkost: podobně jako malta spojuje cihly (kožní buňky) ve zdi.

V důsledku genetické predispozice je u atopických pacientů snížená tvorba lipidů. Kožní buňky nedrží dostatečně pohromadě – zeď se rozpadá – bariérová funkce je narušená a vlhkost uniká z kůže pryč. V důsledku toho je kůže velice suchá a reaguje příliš citlivě na vnější vlivy a lehce se poškodí. To ulehčuje průnik alergenů a mikroorganizmů do kůže. A výsledek? Porušená bariérová funkce kůže a změněná reakce imunitního systému vede v některých případech k zánětlivým kožním reakcím na faktory vnějšího prostředí, které jsou za normálních okolností úplně neškodné.

2. Faktory vnějšího prostředí

Atopický ekzém patří k onemocněním, která jsou velice často ovlivněna faktory vnějšího prostředí. Pokud existuje genetická predispozice, může vzplanutí ekzému spustit množství fatorů.

  • Pot
  • Substance dráždící kůži (např. vlna, drsné oblečení, některé složky kosmetických produktů)
  • Bakteriální vlivy (např. osídlení kůže baktérií Staphylococcus aureus)
  • Klima (např. suchý vzduch z topení, klimatizace)
  • Alergeny (např. pyl, zvířecí chlupy, roztoči a jejich výměšky)
  • Hormonální vlivy

Jednotlivé faktory mohou mít na různé lidi odlišný účinek. Ke spuštění vzplanutí atopického ekzému je většinou potřeba spolupůsobení více faktorů.

3. Psychika

Když se dostane stres „pod kůži“ – psychika působí jako spouštěč a zároveň důsledek atopického ekzému.

Psychický stres může u člověka s vhodnou predispozicí spustit vzplanutí atopického ekzému. Zároveň může atopický ekzém psychický stav člověka zhoršit. Viditelné projevy ekzému mohou vést k odmítavým reakcím ve společenském styku, negativně ovlivnit sebevědomí a emočně člověka zatěžovat.

 

4. Mechanické podněty (tření, škrábání, pocení, horko, zakouřené vlhké prostředí atp.)

Hlavní roli sehrává škrábání. Přes poškozenou kožní bariéru mohou snadněji pronikat dráždivé látky nebo alergeny, což spouští intenzivní svědivou zánětlivou reakci. Většina ekzematiků na to reaguje škrábáním. Škrábání zhoršuje zánět a zároveň i svědění – vzniká tvz. začarovaný kruh svědění a škrábání, který může vést k nespavosti a snížené schopnosti koncentrace. To mívá za následek sníženou výkonnost ve škole a práci.

Schematische Darstellung des Juck-Kratz-Zyklus
Zobrazení začarovaného kruhu svědění a škrábání.

Užitečné služby pro Vás:

<strong>Proaktive</strong> Therapie

Proaktivní terapie

Kůže atopických pacientů se zásadně odlišuje od kůže zdravých lidí. Přečtěte si, na co si třeba dávat pozor.

Chci vědět více