Atopický ekzém u dětí

Užitečné tipy jak zvládat atopický ekzém u dětí

10 tipů pro rodiče dětí s atopickým ekzémem, které by měly pomoci prodloužit dobu bez příznaků.

Co k tomu patří:

 • Zvolit správný způsob ošetřování
  K ošetřování atopických dětí je k dispozici celá řada účinných postupů. Každé dítě je jiné a může chvíli trvat, než se pro Vaše dítě najde vhodný ošetřovací postup. Když dítě začíná nový způsob terapie, je důležité úzce spolupracovat s lékařem. Ujistěte se, že jste dobře informovaní a nebojte se zeptat, když Vám něco není jasné. Případně může být prospěšné zúčastnit se školení nebo podpůrných programů. Zkuste se nakontaktovat na pacientské organizace.
 • Správně se koupat
  Pro děti s ekzémem se doporučuje přidávat do koupele speciální (hydratační) přísady obnovující kožní hydrolipidový film. Informujte se u lékaře. Koupel má být jen krátkodobá, voda vlažná a teplota v místnosti ne příliš vysoká, protože může dráždit kůži. Při respektování těchto zásad se může i každodenní koupání atopického dítěte stát příjemným potěšením.

  Sprchové gely mohou silně vysušovat kůži a je nutno se jim vyhýbat. Všechny používané produkty by měly být hypoalergenní a bez parfémů. Při utírání jemně přikládejte ručník a vyhněte se tření. Po koupeli bezpodmínečně promažte emolienciem celé tělo.
 • Roční období
  Během léta může kůži vysušovat klimatizace, v zimě zase topení. Proto je nezbytné během celého roku důsledně promazávat kůži. I extrémní teploty mohou poškodit kůži. V zimě oblékejte dítě dostatečně teple. Ochrana před chladem pomáhá zabránit vzplanutí ekzému. V zimě by ložnice dítěte neměla být příliš vytopená. Pokoj a lůžko by se měly každý den větrat. Při vysokých pylových koncentracích časně z jara se doporučuje každý večer dítě vykoupat, aby ze sebe smylo před spaním všechen pyl. V létě dbejte na to, aby se dítě nespálilo a používalo produkt sluneční ochrany vhodný pro citlivou kůži.
 • Jídlo
  Asi u jedné desetiny dětí mohou některé potraviny spouštět ekzém. Častými „problémovými“ potravinami jsou mléko, citrusové plody, ořechy, ryby, sója a některá barviva.
  Tyto potraviny mohou asi u 10% atopických dětí spustit vzplanutí ekzému.

  Pokud máte podezření, že některá potravina u Vašeho dítěte spouští ekzém, konzultujte to s lékařem. Ten může předepsat vhodné vyšetření a pokud je potřeba, navrhne úpravu jídelníčku.
 • Dostat škrábání pod kontrolu
  Nakrátko ostříhané nehty dítěte minimalizují škody způsobené škrábáním kůže. Pokud je škrábání problémem během spánku, zvažte použití měkkých rukavic, které bude dítě nosit na noc. Vysvětlete dítěti, proč je důležité omezit škrábání a případně mu sdělte, že alternativou může být zatlačení na kůži nebo její sevření a hnětení. To by mělo pomoci omezit poškození vrchních vrstev kůže. Stejně tak může pomoci přikládání chladného předmětu na oblasti kůže, kde dítě pociťuje silné svědění. Často od svědění pomáhá už jen samotné promazávání. Ještě jeden tip: dejte jednu tubu s krémem do chladničky a mějte ji připravenou pro případ obzvlášť silného svědění.
 • Naučte se předcházet vzplanutím
  Ekzém může vzplanout kdykoli. Avšak podrobným pozorováním jednotlivých spouštěčů a správným ošetřováním kůže můžeme počet vzplanutí minimalizovat. Začněte si vést deník a zaznamenávejte si, kdy a kde se u Vašeho dítěte objevil ekzém. Pátrejte po pravidelnostech, kdy a kde dítě bylo než se objevil ekzém. Zkuste vypátrat spouštěcí faktory. Následující otázky Vám mohou pomoci:
  • Zhoršily se kožní projevy dítěte po tom, co si hrálo s některými kamarády (nejsou v rodině kamarádů zvířata)?
  • Zhoršily se kožní projevy po koupání nebo sportování?
  • Nezpůsobují některé potraviny vzplanutí ekzému?
  • Je potřeba si uvědomit, že ne každé vzplanutí ekzému má rozpoznatelnou příčinu. I při maximální péči se nemusí podařit zabránit všem vzplanutím ekzému.
 • Získejte dítě na svou stranu
  S přibývajícími roky je důležité, aby dítě převzalo kontrolu a iniciativu a zvládalo onemocnění samo. Správné poučení dítěte – jak zacházet s onemocněním – mu umožňuje se co nejvíce zapojit do běžných dětských aktivit. Pamatujte, že pro dítě je těžké pochopit proč se má pravidelně promazávat, a to zejména když se cítí dobře. Když mu preventivní opatření pečlivě vysvětlíme, zvyšujeme šanci, že pochopí jejich význam. Můžete se v rodinném kruhu posadit a udělat si plán jak předcházet vzplanutím ekzému v následujících dnech, týdnech a měsících.
  Atopický ekzém u dětí může přetrvávat až do puberty, a proto je klíčové získat je na svou stranu co nejdříve.
   
 • Vhodné oblečení
  Kůže dítěte je v kontaktu s oblečením celý den. Výběr vhodného materiálu je proto nesmírně důležitý. Je potřeba se vyhýbat příliš přiléhavému oblečení a hrubým či škrábajícím látkám. Vlna a některá syntetická vlákna obzvlášť často způsobují svědění. Lepší volbou jsou produkty z čisté nebo kombinované bavlny. V teplejších zeměpisných oblastech dávejte pozor, aby se dítě nepotilo. I štítky na oblečení mohou vyvolávat svědění a pokud je to možné, odstraňte je. Používání hypoalergenních, neparfemovaných pracích prostředků může snižovat podráždění kůže.
 • Spolupracujte s učitelem
  Informujte učitele/učitelku ve škole či školce o onemocnění Vašeho dítěte. Vysvětlete jim preventivní opatření, která pomáhají předcházet vzplanutím ekzému. Dejte učiteli seznam všech látek a aktivit, kterým by se Vaše dítě mělo vyhýbat. Vysvětlete význam hydratačních krémů i speciálních umývacích prostředků, které dítě bude ve škole používat. Můžete učitele poprosit, aby tyto informace sdělil i ostatním členům pedagogického sboru.

Užitečné služby pro Vás:

<strong>Proaktive</strong> Therapie

Proaktivní terapie

Kůže atopických pacientů se zásadně odlišuje od kůže zdravých lidí. Přečtěte si, na co si třeba dávat pozor.

Chci vědět více